Czy warto założyć fundację prywatną w Liechtensteinie?
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
W obliczu głośnego sporu dotyczącego sukcesji w rodzinnym imperium Zygmunta Solorza, założyciela czołowych firm w sektorze telekomunikacyjnym, telewizyjnym i energetycznym, kwestie sukcesji oraz zarządzania majątkiem ponownie zyskały na znaczeniu. O przyszłości majątku jednego z najbogatszych Polaków zdecyduje sąd w Liechtensteinie, który oceni, czy podpisanie dokumentów sukcesyjnych z początku sierpnia br. było prawnie skuteczne.
1. Kto zakłada fundacje prywatne w Liechtensteinie?
Księstwo Liechtensteinu (dalej jako Liechtenstein) to niewielkie państwo alpejskie położone na granicy Szwajcarii i Austrii, ze stolicą w Vaduz. Z jednej strony Liechtenstein utożsamiany jest z malowniczymi krajobrazami górskimi, monarchicznym systemem władzy, stabilną gospodarką oraz niskimi podatkami. Z drugiej strony wyróżnia się wieloletnią tradycją i kulturą zakładania fundacji prywatnych (niem. Stiftung), które powstają tam już od 1926 roku wraz z przyjęciem ustawy Personen- und Gesellschftsrecht (PGR), przyciągając tym samym osoby zamożne i ich rodziny z całego świata. To właśnie w Liechtensteinie swoje fundacje prywatne utworzyli m.in.: Zygmunt Solorz, Rafał Brzoska – twórca i prezes InPostu oraz Ingvar Kamprad – założyciel i wieloletni prezes IKEA. Na uwagę zasługuje fakt, że globalny trend zakładania fundacji w Liechtensteinie zarówno tych o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta